Udruženje osoba sa invaliditetom  »FENIKS«.

Naziv Udruženja na engleskom jeziku je: Association of Persons with Disabilities  »Phoenix«.

Sedište Udruženja je u Resniku opština Rakovica – Beograd – Srbija

Udruženje svoju delatnost ostvaruje na teritoriji cele Republike Srbije i u inostranstvu.

Udruženje osoba sa invaliditetom  »FENIKS« je osnovano 01.02.2010

Od 2011 smo članovi Svetske Unije osoba sa invaliditetom - World Disability Union (WDU)  čije je sedište u Istanbulu.

Udruženje osoba sa invaliditetom »FENIKS«  je dobrovoljno,nevladino i neprofitno udruženje, osnovano na neodređeno vreme radi ostvarivanja ciljeva u oblasti promovisanja i pomoći osobama sa invaliditetom svih kategorija!

Ciljevi Udruženja su:

unapređivanje položaja osoba sa invaliditetom, podizanje svesti  građana Srbije i upoznavanje sa problematkom sa kojom se suočavaju osobe sa invaliditetom.

Da uz pomoć ljudi dobre volje omogući unapređivanje društva i širenje svesti o osobama sa invaliditetom.

U ostvarenju misije Udruženje se rukovodi raznim projektima predviđenih planom i programom. Radi ostvarivanja svojih ciljeva,

Udruženje:

1) prikuplja,obrađuje, objavljuje naučnu i stručnu literaturu vezano za osobe sa invaliditetom o njihovim pravima,lečenju i položaju u društvu

2) organizuje, samostalno ili u zajednici sa drugim organizacijama i Udruženjima, stručne skupove, savetovanja, seminare I druge oblike edukacije u oblasti osoba sa invaliditetom

3) organizuje volonterske akcije.

4) sarađuje sa univerzitetima, školama,stručnim Udruženjima i drugim organizacijama u zemlji i inostranstvu koje se bave pitanjima osobama sa invaliditetom.

5) Pomaže starijim siromašnim osobama, samohranim majkama, porodicama sa vise dece i svim osobama sa invaliditetom koji se nalaze u kategoriji  teških invalidnih osoba (paraplegičarima, kvadriplegičarima, distrofičarima, cerebralcima,osobama koje boluju od multipla sklerote, slepim i gluvim osobam.

Član Udruženja može biti svako lice koje prihvata ciljeve Udruženja i Statut Udruženja.

Maloletno lice sa navršenih 14 godina života može se učlaniti u Udruženje uz prilaganje overene izjave njegovog zakonskog zastupni kao davanje saglasnosti.